Dwudniowe obrady 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski rozpoczną się dziś w Kalwarii Zebrzydowskiej. To miejsce jednego z głównych ośrodków kultu maryjnego i pasyjnego w Polsce oraz najstarszej i największej w Europie kalwarii.
W Kalwarii Zebrzydowskiej, położonej w archidiecezji krakowskiej znajduje się kościół i klasztor bernardynów oraz zespół kaplic i kościołów dróżkowych. Fundacji klasztoru i kalwarii dokonał w 1602 r. Mikołaj Zebrzydowski. Jest to najstarsza i największa w Europie kalwaria a liczba pielgrzymów sięga dwóch milionów rocznie. Jest też jedyną kalwarią na świecie wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO (w 1999 r.).
Kalwaria Zebrzydowska nazywana „polską Jerozolimą” słynie m.in. z nabożeństw na Dróżkach Pana Jezusa i Dróżkach Matki Bożej oraz z Cudownego Obrazu Maryi Kalwaryjskiej. Opiekę nad tym miejscem sprawują ojcowie bernardyni. Ważną ich posługą jest m.in. sakrament pokuty. Największym wydarzeniem w ciągu roku są obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, w które za każdym razem zaangażowanych jest około 150 aktorów. Z kolei od 9 do 16 sierpnia trwa w Kalwarii Zebrzydowskiej tygodniowy odpust Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej.
Kalwaria Zebrzydowska mieszcząca się niedaleko Wadowic była jednym z ulubionych miejsc modlitwy św. Jana Pawła II, który od najmłodszych lat nawiedzał bazylikę i dróżki. „[…] czuję potrzebę, żeby tu przychodzić, bo tu się odkrywa wciąż na nowo te najgłębsze prawdy naszej wiary. Odkrywa się ludzki i Boski wymiar pojednania […] Dobrze, że chodzicie po tych dróżkach i że sięgacie tak w głąb naszej wiary, a zarazem w głąb swoich sumień. Ta Kalwaria buduje człowieka, ta Kalwaria odbudowuje człowieka. Odbudowuje człowieka wewnętrznego, duchowego” – mówił kard. Karol Wojtyła o sanktuarium kalwaryjskim 18 sierpnia 1974 roku. Jako papież odwiedził to miejsce w 1979 i 2002 roku. Jego ostatnia Eucharystia w Polsce w 2002 roku miała miejsce właśnie w kalwaryjskiej Bazylice. Jan Paweł II zawierzył wtedy Maryi losy Kościoła i Narodu Polskiego. W sierpniu 2020 r. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2006 r. wizytę w Kalwarii złożył również papież Benedykt XVI. W 2020 r. w kalwaryjskiej bazylice odbył się pogrzeb kard. Mariana Jaworskiego, emerytowanego metropolity lwowskiego, który był również związany z Kalwarią i nazywany czasem „Kardynałem Kalwaryjskim”.
Zebranie plenarne Episkopatu rozpocznie się w Kalwarii Zebrzydowskiej o godz. 11.00 i zakończy w sobotę, 12 czerwca po południu. Pierwszego dnia obrad wieczorem biskupi udadzą się do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, gdzie ponowią Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Z kolei 12 czerwca rano będą celebrować Mszę świętą w Sanktuarium pasyjno-maryjnym oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Z uwagi na obrady przez cały dzień w piątek oraz w sobotę do godz. 15.00 poruszanie się po terenie kalwaryjskim będzie ograniczone.
kalwaria.eu/ BP KEP
Foto: episkopat.pl