Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

Słowacja: władze przeprosiły Kościół greckokatolicki za rozwiązanie go 70 lat temu

Słowacja: władze przeprosiły Kościół greckokatolicki za rozwiązanie go 70 lat temu

 

W Słowacji odbyły się 29 maja uroczystości poświęcone 70. rocznicy zlikwidowania przez władze komunistyczne ówczesnej Czechosłowacji Kościoła greckokatolickiego w tym kraju. Z tej okazji odsłonięto tablicę upamiętniającą niezłomnego biskupa bł. Pawła Piotra Gojdiča. Przewodniczący Rady Boris Kollár oficjalnie przeprosił grekokatolików w imieniu władz za zniszczenie ich Kościoła w 1950 r.

Na czerwiec zapowiedziano wizytę prezydent Słowacji Zuzany Čaputovej w Watykanie i przyjęcie jej przez papieża Franciszka. Przypuszcza się, że jednym z tematów ich rozmowy będzie właśnie wspomniana rocznica tzw. „barbarzyńskiej nocy”, gdy w kwietniu 1950 siły bezpieczeństwa brutalnie zlikwidowały życie zakonne w ówczesnej Czechosłowacji, zamykając wszystkie klasztory, w tym także greckokatolickie. Dużą ich część – dokładniej 76 – zburzono.

Ale w wypadku grekokatolików nie było to tylko zabranie im i częściowe zniszczenie ich własności. Na tzw. „pseudosynodzie” w Preszowie – głównym ich ośrodku – 28 kwietnia tegoż 1950 roku ten kwitnący Kościół został oficjalnie rozwiązany, a jego wyznawców wcielono siłą do Czechosłowackiego Kościoła Prawosławnego (CzKP), silnie uzależnionego od Patriarchatu Moskiewskiego. Formalnie wprawdzie w tym samym roku uzyskał on od Moskwy autokefalię (nieuznawaną zresztą przez wiele lat przez Kościoły prawosławne języka greckiego), ale w praktyce pozostawał niemal całkowicie podporządkowany Kościołowi rosyjskiemu.

IDK 30.05.2020 / kg (KAI/SIR) / Bratysława

Dodaj komentarz

Close Menu