W sobotę, 19 czerwca, na Jasnej Górze odbyła się trzecia, po odnowieniu tradycji w 2019 roku, pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego. Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski, natomiast homilię wygłosił bp Włodzimierz R. Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej. Koncelebrowali kapłani greckokatoliccy posługujący w parafiach w Polsce. W uroczystościach brał udział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj.
W homilii bp Juszczak przypomniał, że katolicy wschodni (m.in. grekokatolicy), jak i katolicy obrządku zachodniego stanowią jeden, powszechny Kościół katolicki, który pozostaje w jedności eucharystycznej i uznaje zwierzchnictwo papieża. Ordynariusz eparchii wrocławsko-koszalińskiej zaznaczył, że Jasna Góra jest ważnym duchowo miejscem dla grekokatolików.
Według przekazów Ikona Matki Bożej przywędrowała na Jasną Górę ponad 630 lat temu ze Wschodu (z terenu obecnej Ukrainy). Obecnie modlą się przed jej wizerunkiem nie tylko Polacy, ale też grekokatolicy z Ukrainy i z Polski.
Biskup wskazał również, że obecny rok jest dla Kościoła greckokatolickiego w Polsce rokiem jubileuszowym. Ćwierć wieku temu została utworzona przez Ojca Świętego Jana Pawła II greckokatolicka Metropolia (Przemysko-Warszawska), a wraz z nią nowa jednostka organizacyjna Kościoła wschodniego w Polsce – eparchia wrocławsko-gdańska (od 2020 roku eparchia wrocławsko-koszalińska).
Biskup przypomniał o ważnych wydarzeniach związanych z Jasną Górą. „Tutaj, w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, jesienią każdego roku, przybywali tłumnie grekokatolicy z Polski, aby poprzez Nowennę przygotowywać się do obchodów 1000-lecia Chrztu Rusi – Ukrainy. W dniach 10-11 września 1988 r., gdy Kościół greckokatolicki na sowieckiej wówczas Ukrainie musiał działać w ukryciu, w katakumbach, na Jasnej Górze, w obecności biskupów greckokatolickich z Europy Zachodniej i Ameryki, a także biskupów łacińskich, przedstawicieli Episkopatu Polski, miały miejsce centralne uroczystości milenijne Kościoła greckokatolickiego dla całej Europy Centralnej i Wschodniej, w tym też dla Ukrainy” – podkreślił.
Bp Juszczak w homilii podkreślił, że w 1989 roku w Bazylice Jasnogórskiej święcenia biskupie przyjął ówczesny ks. mitrat Jan Martyniak (zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce do 2015 roku), który był pierwszym greckokatolickim biskupem wyświęconym po wojnie w Polsce. „Dlatego to miejsce, wraz z Ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej, powinno wszystkich nas łączyć i jednoczyć, niezależnie od tego, czy jesteśmy wschodnimi, czy zachodnimi chrześcijanami, czy rozmawiamy po polsku, czy po ukraińsku. Tutaj wszyscy powinniśmy być szczególnie zjednoczeni jak bracia, i powinniśmy czuć się otoczeni opieką Przenajświętszej Bogurodzicy, naszej wspólnej Matki” – tymi słowami zakończył część homilii wygłoszonej w języku polskim do obecnych w kaplicy rzymskich katolików.
W dalszej części homilii w języku ukraińskim bp Juszczak przypomniał, że Przenajświętsza Bogurodzica była świadkiem wniebowstąpienia swojego Syna, a następnie przebywała z apostołami i pierwszą wspólnotą chrześcijan podczas zesłania Ducha Świętego. Ordynariusz przypomniał, że Dzień Pięćdziesiątnicy, który w tym roku Kościół wschodni obchodzić będzie jutro, w niedzielę 20 czerwca, jest również momentem narodzin Kościoła Chrystusowego. W centrum tego wydarzenia, skupiona na modlitwie przebywała wraz z apostołami również Matka Boża.
„Złóżmy przed Nią wszystkie nasze radości i bóle. Prośmy o jej nieustanne orędownictwo, o jej Opiekę we wszystkich naszych potrzebach. Pamiętajmy, że jesteśmy nie tylko jednostkami – jesteśmy przedstawicielami większych wspólnot: naszych rodzin, parafii, naszego narodu, naszych eparchii i całego Kościoła. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich naszych wspólnych potrzebach” – powiedział na zakończenie biskup Juszczak, zawierzając Matce Bożej wszystkich przybyłych wiernych.
Kościół greckokatolicki w Polsce to jedna metropolia, która obejmuje całą Polskę. W jej skład wchodzą archieparchia przemysko-warszawska, eparchia wrocławsko-koszalińska oraz eparchia olsztyńsko-gdańska. Na terenie Polski jest około 170 greckokatolickich parafii i ośrodków duszpasterskich. W trzech eparchiach pracuje łącznie ponad 100 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.
Źródło:
https://episkopat.pl/czestochowa-greckokatolicka-pielgrzymka-na-jasna-gore/
omd/Wrocław