Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

Dzień Niepodległości Ukrainy w Stargardzie

Dzień Niepodległości Ukrainy w Stargardzie

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się modlitwą w intencji pokoju i wolności dla Ukrainy, odprawioną w cerkwi przy ul. Młyńskiej 36. Po modlitwie uczestnicy przenieśli się na teren przycerkiewny, gdzie odbył program artystyczny. Wystąpił tam m.in. dziecięcy zespół taneczny taneczny Namysto, prowadzony przez Irinę Łukianową, śpiewała  Yulia Chaly, Tetiana Panchenko  oraz ks.dr Rusłan Marciszak, proboszcz stargardzkiej parafii greckokatolickiej z żoną Iwoną, którzy również  zaśpiewali kilka pieśni.

 Po części artystycznej był dla wszystkich poczęstunek , rozmowy, konkursy, a także loteria na potrzeby stargardzkiego Komitetu Pomocy Ukrainie i pokaz dronów robionych w Stargardzie . Każdy mógł włączyć się też w plecenie siatki maskującej dla żołnierzy walczących na froncie.

 Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Stargardzie pokazały, jak ważna jest solidarność międzynarodowa oraz wsparcie w trudnych chwilach. Stargard, poprzez swoje działania, dał wielokrotnie wyraz szacunku i współczucia dla narodu ukraińskiego, zacieśniając więzi między Polakami a Ukraińcami. Sobotnie wydarzenie było nie tylko świętem narodowym Ukrainy, ale również dowodem na to, że wspólnota i jedność są możliwe nawet w najtrudniejszych czasach.

 Wcześniej,  23 sierpnia w sąsiedztwie greckokatolickiej cerkwi obywatele Ukrainy i Polski wspólnie zagospodarowali skwer, który ma symbolizować integrację oraz współpracę polsko-ukraińską. Koszty pokryto z projektu ZUL. 

Podczas świeta odbyła sie również dyskusja panelowa o integracji Ukraińców w Polsce oraz problemach z tym zwiazanych- wspólnie szukano rozwiązań. Przeprowadzono warsztaty artystyczne i dydaktyczne dzięki projektom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Ludowego którego dwa przedsiewzięcia „ZULowe wsparcie” oraz „Po sąsiedzku” koordynuje w Stargardzie Iwona Marciszak. Dzieki tym projektom udało się sfinansować całośc przedsięwzięcia oraz 160 godzin nauki jezyka polskiego dla uchodźców, nadal -do końca listopada finansowany z fundacji jest punkt doradczy dla potrzebujących z Ukrainy.

IM


Fot. ZUwP, koło w Stargardzie. RII Stargard oraz I.Marciszak

Dodaj komentarz

Close Menu