Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

JUBILEUSZ 65 – LECIA PARAFII W SZCZECINKU I POŚWIĘCENIE IKONOSTASU

JUBILEUSZ 65 – LECIA PARAFII W SZCZECINKU I POŚWIĘCENIE IKONOSTASU

W piątek i sobotę  8-9 listopada 2024 r. miały miejsce Uroczystości Jubileuszowe z okazji 65-lecia Parafii św. Michała Archanioła w Szczecinku. Jubileuszowej Pontyfikalnej Liturgii przewodniczył Biskup Wrocławsko-Koszaliński Włodzimierz Juszczak, w koncelebrze z księżmi z dziekanatu słupskiego, koszalińskiego, wrocławskiego i poznańskiego. Na czele duchowieństwa stał ks. mitrat Bogdan Hałuszka, wikariusz generalny eparchii wrocławsko-koszalińskiej i proboszcz parafii koszalińskiej oraz ks. mitrat Bogdan Pipka, proboszcz słupski.

Razem z biskupem Włodzimierzem w Boskiej Liturgii uczestniczyli także księża: ks. dziekan Andrzej Michaliszyn z Wrocławia, ks. dziekan Roman Kiłyk z Poznania, ks. Jarosław Roman ze Szczecinka, ks. Mariusz Dmyterko z Białego Boru, ks. Wasyl Melnykowycz z Mjastka, ks. Rusłan Marciszak ze Stargardu, ks. Paweł Dobrzański z Oławy, ks. PawPoczekajło z Wałcza, ks. Mychajło Plets z Trzebiatowa, ks. Wasyl Repinowski ze Świnoujściai i ks. Mychajło Iwanciw, wikariusz w Białym Borze. Do Szczecinka przyjechał także Oleh Hryciw z Leborka eparchiiolsztyńsko-gdańskiej.

W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni wierni naszej parafii, jak również goście przybyli z innych parafii.

Historia parafii w Szczecinku jest nierozłącznie związana z akcją „Wisła” – wysiedleniem ludności ukraińskiej z rdzennych ziem południowo-wschodniej części Polski w 1947 roku. Część wysiedleńców została osiedlona na ziemi szczecineckiej oraz w sąsiednich miejscowościach. Od samych początków były podejmowane próby odrodzenia duszpasterstwa greckokatolickiego pośród ludności ukraińskiej rozsianej po tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Próby uruchomienia nabożeństw greckokatolickich w Szczecinku rozpoczął ks. mitrat Bazyli Hrynyk (1959 do 1963) a następnymi duszpasterzami byli tu: ks. Piotr Maziar (1963 – 1965), ks. Teodor Marków (1965 – 1968), ks. Włodzimierz Pyrczak (1968 – 1985), ks. mitrat Bogdan Hałuszka (1985 – 2001), ks. Jan Seńków (kilka miesięcy w 2001), ks. dr Arkadiusz Trochanowski, (2001 – 2016) obecny biskup Eparchii Olsztyńsko-Gdańskiej, a od sierpnia 2016 roku proboszczem jest ks. dr Jarosław Roman. Przez 56 lat parafia korzystała z gościnności ojców Redemtorystów w kościele pw. Ducha Świętego, a od 12 września 2015 roku parafia posiada swoją świątynię. Zakończeniem stanowiącym dopełnienie cerkwi w duchu wschodnim, bizantyjskim jest ikonostas, którego poświecenie odbyło się na początku liturgii.

Autorami projektu ikonostasu, kamiennej konstrukcji wykonanej z wapienia, są absolwenci Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych Pan Orest Dzyndra i Oleh Lachowycz . Warto też zaznaczyć, że są to osoby pracujące przy wykonaniu kamiennej konstrukcji ikonostasu w Patriarszym Soborze w Kijowie. Ikony umieszczone w ikonostasie napisała pani Anna Rodziewicz z Warszawy. Bo jak pisał Sługa Boży Metropolita Andrzej Szeptycki w Liście Pasterskim do wiernych w 1901 roku: „Część za ikonostasem, gdzie stoi ołtarz ​​​​i sprawuje się nabożeństwo, jest obrazem nieba. A ta część, w której stoją ludzie, to obraz Kościoła na ziemi. Ikonostas jest jak brama do wiecznego królestwa Bożego. Na tym ikonostasie zgromadzone jest wszystko, co Jezus Chrystus daje chrześcijanom w Kościele Świętym, wszystko, co dla nich uczynił. Na ikonach przedstawione jest wszystko, czego Cerkiew naucza wiernych i cała droga, która prowadzi ludzi do nieba.

Dlatego czas jubileuszu był momentem wspomnień tych którzy tworzyli tą parafię. Był  to czas  podziękowania Bogu za te dary, które otrzymaliśmy z prośbą o dalszą opiekę.  

Po wspólnym świątecznym posiłku już na sali można było także obejrzeć koncert dzieci i młodzieży należących do parafii  i występ parafialnego chóru.  Dziękujemy wszystkim którzy przybyli na nasze święto.

ks. Jarosław Roman

Dodaj komentarz

Close Menu