Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Kościół Greckokatolicki w Polsce obecny na Twitterze

Kościół Greckokatolicki w Polsce obecny na Twitterze

Na Twitterze powstał profil Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Na koncie @Greckokatolicki można śledzić informacje z życia Archieparchii Przemysko-Warszawskiej i Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej.

„Serdecznie witamy na oficjalnym twitterze Kościoła Greckokatolickiego. Od tej chwili będziemy przekazywać aktualne i oficjalne informacje. Zapraszamy do obserwowania naszego profilu” – to pierwszy tweet, który pojawił się wczoraj na profilu @Greckokatolicki.

„Bardzo się cieszę z inicjatywy Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Grekokatolików jest w Polsce o wiele mniej niż katolików rzymskich, dlatego też ludzie mniej wiedzą o codzienności Kościoła greckokatolickiego. Mniej jest też informacji z życia tego Kościoła. Konto na Twitterze to okazja, aby to zmienić” – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak podkreślił wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej ks. Bogdan Stepan, obecność Kościoła greckokatolickiego na Twitterze przybliży kulturę i zwyczaje wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. „Żyjąc obok siebie niewiele wiemy o sobie nawzajem, o korzeniach, które tworzą wspólną tradycję. Kościół Greckokatolicki w Polsce wszedł w nową przestrzeń medialną i poprzez Twittera na bieżąco będzie przekazywać informacje z życia grekokatolików” – powiedział ks. Stepan.

„Od kilkunastu lat greckokatolickie diecezje w Polsce posiadają swoje strony internetowe cerkiew.org i cerkiew.net.pl, od kilku lat prowadzone są także profile na Facebooku. Dziś przyszedł czas na Twittera. Jest to wspólna inicjatywa obu naszych diecezji. To kolejne wyzwanie, ale przede wszystkim możliwość dotarcia z informacją o Kościele greckokatolickim do szerszego kręgu odbiorców” – dodał ks. Mateusz Demeniuk, delegat eparchialny biskupa wrocławsko-gdańskiego ds. kontaktów z mediami.

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, jeden z katolickich Kościołów wschodnich, uznających władzę i autorytet papieża. Zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Wierni Kościoła greckokatolickiego są rozproszeni po całej Polsce i należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi Archieparchia (Archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz Eparchia (Diecezja) wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Metropolia posiada 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP: episkopat.pl

Ten post ma 2 komentarzy

  1. diakon Piotr

    Mała uwaga do twitów anglojęzycznych: dla uniknięcia błędnego rozumienia przez odbiorców „Greek Catholic Church” jako „Greckiego Kościoła Katolickiego”, stosować można dwa posunięcia 1) pisownia z łącznikiem („Greek-Catholic”), 2) ew. dodatkowo zmiana „Greek-” na „Greco-„, chociaż ta opcja, usilnie kiedyś forsowana przez środowisko kanadyjskiego „Logosu” i Instytutu Szeptyckiego, raczej nie zyskała szerszego poparcia. „Byzantine Catholic Church” kojarzy się z metropolią „karpatoruską” w USA, ale może warto rozważyć i ten wariant, zwłaszcza z uzupełnieniem geograficznym „in/of Poland”?

    1. matidm

      Księże Diakonie,
      dziękujemy za cenne uwagi!

      ks. Mateusz

Dodaj komentarz

Close Menu