Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

PL UA EN

Odpust w greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Białym Borze  

Odpust w greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Białym Borze  

Ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego bp Włodzimierz Juszczak przewodniczył pontyfikalnej Boskiej Liturgii św. Jana Złotoustego w sanktuarium maryjnym w Białym Borze na Pomorzu z okazji święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Matki Bożej odbywają się corocznie w białoborskim sanktuarium. Jest to miejsce szczególne dla grekokatolików w Polsce. Na odpust przybywają co roku tysiące pielgrzymów. Jednak tegoroczne święto, z uwagi na epidemię koronawirusa, miało charakter parafialny. Od momentu poświęcenia świątyni, Boskie Liturgie w dzień odpustu i diecezjalnej pielgrzymki odprawiane były na ołtarzu polowym w specjalnie do tego zaadaptowanym przedsionku cerkwi autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego. W tym roku lokalny charakter uroczystości i mniejsza niż zwykle liczba uczestników święta pozwoliły na celebrowanie Eucharystii wewnątrz świątyni.

Biskup Włodzimierz Juszczak w homilii w podczas Boskiej Liturgii odniósł się do różnic w stosunku do białoborskich odpustów z poprzednich lat. Ze względu na zagrożenie epidemiczne i wymagania służb sanitarnych co do sposobu organizowania pielgrzymek, odwołany został przyjazd wiernych z innych parafii diecezji. Nie było też konfesjonałów i tradycyjnych kolejek do spowiedzi, które były nieodłącznym elementem białoborskiego odpustu. Hierarcha przypomniał jednak także, że świątynie nie są miejscami najbardziej niebezpiecznymi w kontekście koronawirusa. Zachęcił, by uczestniczyć w życiu parafialnym wspólnoty z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Biskup Juszczak wskazał, by wierni pamiętali, że nie wszystko zależy od człowieka. „Zawsze ostatnie słowo należy do Boga, który jest władcą czasu i czasów, który swój plan tworzy bez pośpiechu, wiedząc, co będzie w przyszłości, która dla Niego jest zawsze teraźniejszością” – wskazał władyka.

Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy jest pierwszym wielkim świętem w roku liturgicznym Kościołów wschodnich, który rozpoczyna się 1 września (14 września). Ostatnim zaś świętem w rocznym cyklu uroczystości jest także święto maryjne – Zaśnięcie Przenajświętszej Bogarodzicy, celebrowane 15 sierpnia (28 sierpnia).

parafia Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze

ks. Mateusz Demeniuk, tk / Biały Bór – IDK 20.09.2020

Foto: Michał Stach

Dodaj komentarz

Close Menu