Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

„Spełnione marzenie. Białoborskie dzieło prof. Jerzego Nowosielskiego”

„Spełnione marzenie. Białoborskie dzieło prof. Jerzego Nowosielskiego”

Spełniło się moje największe marzenie o stworzeniu całej świątyni (…). Od dziecka marzyłem, żeby zaprojektować obiekt sakralny. Współpracowałem z architektami, robiłem polichromie, ale to były kawałki. A chciałem stworzyć coś od podstaw”.

Tymi oto słowy prof. Jerzy Nowosielski pod koniec lat 90. dawał wyraz swej szczerej radości z faktu sfinalizowania budowy cerkwi pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Białym Borze, która od początku do końca była jego autorskim projektem. Pewnie nie przypuszczał, że po dwóch dekadach, w roku 2019, jego świątynia wzorowana na bazylikach wczesnochrześcijańskich zostanie wpisana do Rejestru Zabytków Architektury, a z kolei rok 2023 będzie uchwałą Sejmu RP ogłoszony Rokiem prof. Jerzego Nowosielskiego.

Z tej też racji wspólnota Parafii greckokatolickiej w Białym Borze i Związek Ukraińców w Polsce włączyli się w upamiętnienie 100-lecia urodzin Artysty, organizując 18 listopada b.r. wystawę i konferencję poświęconą jego twórczości. Część konferencyjną poprzedziła Panichida (nabożeństwo żałobne) za duszę śp. Profesora, odprawiona w białoborskiej cerkwi. Następnie w Domu Rekolekcyjnym obecni goście mogli zapoznać się z pracami Profesora oraz wystawą przedstawiającą projekty i proces budowy świątyni: Spełnione marzenie. Białoborskie dzieło prof. Jerzego Nowosielskiego.

Konferencję poświęconą artystycznemu dorobkowi prof. Jerzego Nowosielskiego otworzyła prelekcja Pana redaktora Bogdana Tchórza: Jerzy Nowosielski (1923-2011) w greckokatolickich świątyniach w Polsce. Jako drugi wystąpił dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku Pan Ireneusz Markanicz z prezentacją: Przestrzeń Boga według Jerzego Nowosielskiego; a zakończył konferencję wykład Pani dr Krystyny Czerni – biografa i znawczyni jego geniuszu: Jerzy Nowosielski – między tradycją a awangardą.

Była to szczególna okazja, aby w kontekście wielowymiarowości jego twórczości, odkrywać Nowosielskiego przede wszystkim jako twórcę sztuki sakralnej, mającej na celu stworzenie przestrzeni dla Boga, aby poprzez nią człowiek mógł Go poszukiwać, odnajdywać, obcować i przebóstwiać się.

Wydarzenie popularyzujące życie i twórczość Artysty zostało wykonane w ramach zadania publicznego Odkrywamy Nowosielskiego. Rok 2023 rokiem prof. Jerzego Nowosielskiego w Polsce współfinansowane przez Województwo Zachodniopomorskie i Gminę Biały Bór.

Szczere Bóg zapłać wszystkim osobom zaangażowanym w organizację powyższego przedsięwzięcia.

 

ks. Mariusz Dmyterko

 

Zapraszamy również do wysłuchania reportażu Anny Winnickiej

„Droga Nowosielskiego do Białego Boru”

https://prk24.pl/74321339/droga-nowosielskiego-do-bialego-boru-anna-winnicka

W reportażu „Droga Nowosielskiego do Białego Boru”, o geniuszu Jerzego Nowosielskiego, mówili: Krystyna Czerni – krytyk i historyk sztuki, biografka Jerzego Nowosielskiego, Ireneusz Markanicz – dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku oraz ks. Mariusz Dmyterko – proboszcz parafii greckokatolickiej w Białym Borze.

 

Dodaj komentarz

Close Menu