Eparchia Wrocławsko-Koszalińska Kościoła Greckokatolickiego w Polsce

W Opolu poświęcono plac i krzyż pod budowę cerkwi greckokatolickiej  

W Opolu poświęcono plac i krzyż pod budowę cerkwi greckokatolickiej  

W sobotę, 5 kwietnia, w Opolu odbyło się poświęcenie placu i krzyża pod budowę cerkwi greckokatolickiej. Kościół będzie nosił wezwanie Przemienienia Pańskiego, tak jak istniejąca już parafia. – Dzisiejsza uroczystość daje nadzieję, że na terenie greckokatolickiego dekanatu katowickiego powstanie nasza pierwsza, własna świątynia — zaznaczył podczas wydarzenia bp Włodzimierz Juszczak OSBM, biskup eparchii wrocławsko-koszalińskiej.

Dotąd wierni z województwa opolskiego korzystali z kaplic kościołów rzymskokatolickich w Opolu, Nysie i Brzegu. Teraz, jak podkreślają przedstawiciele parafii, nadszedł czas na stworzenie własnej świątyni.

Bp Juszczak zwrócił uwagę, że nowa cerkiew stanie się miejscem, które poprzez swoją architekturę i modlitwę będzie ubogacać oraz jednoczyć wspólnotę wiernych. Podkreślił również, że „kościół będzie wybudowany zgodnie z tradycją i pozwoli wiernym czuć się jak u siebie w domu”. Hierarcha zaakcentował także, że dla wielu parafian, głównie obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski z powodu wojny, nowa świątynia będzie ważnym punktem zakorzenienia. – Nasi wierni chcą mieć swoją cząstkę na tej ziemi, aby z tą ziemią integrować się — nie zasymilować się — lecz zintegrować się, zachowując swoją kulturę, zwyczaje, wiarę i tradycję, wzbogacając tym samym to miejsce – mówił.

Bp Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, podkreślił z kolei duchowy wymiar przedsięwzięcia. – Poświęcenie krzyża i placu pod budowę świątyni domu Bożego to ważne wydarzenie dla was, ale i dla całego miasta oraz dla wielu ludzi — stwierdził. Nawiązując do znaczenia kościoła jako miejsca duchowego zjednoczenia, zaznaczył, iż „głównym zamysłem budowy kościołów jest wywyższenie Jezusa Chrystusa”. – Kiedy będziecie tu przychodzić i się gromadzić, On będzie was przyciągał do siebie – zwrócił się do wiernych. Wyraził przy tym przekonanie, że świątynia stanie się nie tylko domem Bożym, lecz również prawdziwym domem wyznawców Chrystusa. – Żywa wspólnota i każda rodzina potrzebuje domu. Tak i wspólnota wierzących potrzebuje świątyni – porównał.

Ksiądz Mateusz Demeniuk, proboszcz parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu, zaakcentował znaczenie wspólnoty wiernych oraz ducha jedności, który towarzyszy budowie świątyni.

Więcej…

mchr/ Opole

IDK 05.04.2025

Dodaj komentarz