Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, wielu z nas, w różny sposób, zaangażowało się w pomoc dla ofiar wojny i uchodźców, którzy przyjechali do Polski.
W pierwszym okresie pomocy, gościmy rodziny ukraińskie w naszych domach, ale także pomagamy w załatwianiu bieżących spraw, nauce języka, znalezieniu pracy dla naszych gości.
Wojna w Ukrainie wciąż trwa i pomoc wciąż jest potrzebna. Niewątpliwie – na ile będzie to możliwe – warto rozpocząć kolejny etap wspierania naszych gości z Ukrainy, czyli stworzyć warunki, które pozwolą im na samodzielne życie w Polsce.
Dlatego chcemy przedstawić Państwu projekt, który umożliwi realizację tego zamierzenia.
Naszym zamiarem jest wsparcie uchodźców, obecnie, tymczasowo, mieszkających u polskich rodzin lub w ośrodkach samorządowych. Przez okres pół roku chcemy w całości albo częściowo dopłacać do wynajmowanych przez nich mieszkań. Znalezienie własnego mieszkania, zamieszkanie „na własnym” jest zawsze ważnym elementem usamodzielnienia się.
Mamy nadzieję, że sześć miesięcy, bądź rok w których udzielimy wsparcia, pozwoli naszym gościom z Ukrainy na rozpoczęcie niezależnego życia.
Po rozpoznaniu sytuacji i potrzeb naszą pomocą chcemy objąć w pierwszym etapie akcji:
- Małżeństwo z Kijowa, z pięciorgiem dzieci w wieku od 14 lat do 2 miesięcy. Najmłodsza córeczka urodziła się w Polsce. Ojciec dzieci i najstarsza córka maja orzeczenia o niepełnosprawności intelektualnej. Dzieci chodzą do szkoły w Jelczu-Laskowicach. Obecnie rodzina mieszka w jednym pokoju.
- Rodzina, mama z 13 letnią córką z miasteczka Vyshneve, z obwodu kijowskiego, jej rodzice (70 lat i 75 lat) oraz ich 63 letnia krewna (łącznie 5 osób). Ojciec dziewczynki jest na wojnie. Mama ma pracę zdalną z Ukrainy, ale jej wynagrodzenie nie jest wysokie. Nie mogą jeszcze wrócić do domu, bo ten teren jest zaminowany. Mama dziewczynki utrzymuje także rodziców. Ich ciocia, która mieszka z nimi w Polsce pochodzi z Mariupola. Jej mieszkanie zostało zniszczone. Do Polski przyjechała pod koniec maja. Jest osobą samotnią, bez wsparcia finansowego. Jest jej bardzo ciężko, emocjonalnie i psychologicznie, odnaleźć się w nowej rzeczywistości, tym bardziej, że nie ma gdzie wracać. Obecnie mama z córką i ich krewna mieszkają u rodziny, która ich przyjęła pod Wrocławiem, ale jest to pobyt tymczasowy.
Nasz projekt zakłada:
- Zebranie deklaracji o COMIESIĘCZNEJ WPŁACIE, przez PÓŁ ROKU albo PRZEZ ROK, wybranej kwoty: 20, 30, 50, 100… złotych.
- Do składania deklaracji wsparcia zachęcamy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy – parafie, stowarzyszenia, firmy itp. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani wzięciem udziału w zaproponowanym wsparciu dla rodzin z Ukrainy – prosimy o złożenie deklaracji w tym formularzu:
-
https://forms.gle/Xv7qxiDstq6nLA91A
- Pieniądze prosimy wpłacać CO MIESIĄC na wydzielone subkonto Caritas Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Grekokatolickiego w Polsce:
- dla wpłat w PLN 90 1020 5242 0000 2202 0174 4358,
- w USD 11 1020 5226 0000 6802 0750 8452.
- W razie jakichkolwiek zmian w czasie trwania projektu, darczyńcy będą informowani o nich na bieżąco.
- Po sześciu miesiącach zostanie złożone sprawozdanie, dostępne dla każdego darczyńcy.
Kontrolę nad całością działań związanych z przedstawianym Państwu projektem będzie sprawować zespół (kolejność alfabetyczna):
dr Kamila Kamińska-Sztark, pełnomocniczka rektora UWr ds. odpowiedzialności społecznej
dr Łukasz Kamiński, nauczyciel akademicki UWr, kandydat Rady Kuratorów Ossolineum na dyrektora Ossolineum
Oksana Kutsko, Członek Zarządu Fundacji Ptach.
dr Anna Ursulenko, nauczyciel akademicki UWr, wiceprzewodnicząca Uniwersyteckiego Komitetu „Solidarni z Ukrainą”
ks. Eugeniusz Suchy, dyrektor Caritas Eparchii Wrocławsko-Koszalińskiej Kościoła Grekokatolickiego w Polsce
dr hab. Bożena Szaynok, prof. UWr, prezes Fundacji Hospicyjnej we Wrocławiu
Trzeba pamiętać, żeby rodziny oprócz 500 plus dostawały też na dzieci zasiłek rodzinny, rodzinny kapitał opiekuńczy, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, „kosiniakowe”.
Доброго дня 🌞 Як нам звернутися за допомогою „Дах над головою”. Моя сім’я велика, нас аж восьмеро.
Запрошую до захристії після будь-якої недільної Літургії, або вранці о 8.00 в будні дні.
Добрий день!
Сімья з 4 людей ( 2 дорослих і 2 дітей)
Шукаємо житло. Просимо допомоги з пошуком.
Dzien dobry.Jestem z malutkim pieskiem.Mam 71 rok,program 40+Bardzo prosze pomoc.Szukam mieszkanie.Mam Karte Polaka.