Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podjął nową inicjatywę w związku z pandemią koronawirusa na Ukrainie. Chodzi o pomoc chorym, ich rodzinom i personelowi medycznemu oraz wydawanie posiłków dla najbardziej potrzebujących. Powstałe w Kijowie antykryzysowe centrum udziela pomocy duchowej, psychologicznej, medycznej, społecznej i informacyjnej.
Całkowita liczba zarażonych koronawirusem na Ukrainie wynosi oficjalnie ponad 22 000, z czego ponad 4 000 to pracownicy służby zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 669 w całym kraju. Jak zapewnia abp Szewczuk centrum zapewnia ukierunkowaną pomoc zarażonym i ich rodzinom oraz personelowi medycznemu dotkniętemu Covid-19. Jednocześnie stara się opracować dokładną strategię komunikacyjną na ten temat.
Po wybuchu pandemii UKGK zapewnił własne pomieszczenia do przyjmowania chorych i zaangażował 140 duszpasterzy służby zdrowia. Centrum antykryzysowe składa się z przedstawicieli kurii arcybiskupiej, delegatów z różnych parafii Kościoła greckokatolickiego i Caritas Ukraina. Jest kolejnym krokiem w budowie Kościoła „szpitala polowego”, do którego wzywa papież Franciszek.
Abp Szewczuk udostępnił swoją siedzibę we Lwowie 40 lekarzom i pielęgniarkom, którzy przybyli z różnych regionów Ukrainy w celu leczenia zakażonych. Tam pracownicy służby zdrowia mogą odbyć kwarantannę po zakończeniu swojej zmiany. Tam też przygotowywane są ciepłe posiłki dla starszych i potrzebujących mieszkańców miasta. W ubiegłym tygodniu zwierzchnik UKGK wezwał wiernych do solidarności. „Jeśli pójdziesz kupić sobie lekarstwa lub jedzenie dowiedz się, czy twój sąsiad nie jest sam i nie ma nikogo. Uratuj mu życie, kupując mu chleb ” – zaapelował.
IDK 30.05.2020 / tom (KAI/Vatican News) / Kijów